Avaricon
Proširene vene su otečene, vidno uvećane i vrlo često izdeformisane vene koje se najčešće javljaju na nogama. Javljaju se kada venski zalisci protok krvi iz nogu ka srcu ne regulišu na adekvatan način, pa se krv zadržava u venama i izaziva njihovo širenje i deformisanje.
Proširene vene nisu samo estetski problem – one mogu prouzrokovati ozbiljne zdravstvene komplikacije ukoliko se ne leče adekvatno i na vreme. Zbog činjenice da je ovo stanje praćeno bolom, nelagodnošću, oticanjem nogu i drugim neprijatnostima, pojava varikoznih vena značajno utiče na kvalitet života. Isto tako, zbog upadljivosti izraženih vena na nogama, žene najčešće tokom letnjih perioda biraju garderobu koja prekriva problematičnu regiju, što dosta utiče na njihovo samopouzdanje i fizički izgled.
Hemoroidi su normalna anatomska vaskularna struktura u analnom kanalu. Delimo ih na spoljašnje i unutrašnje. Kada su upaljeni daju znake i simptome hemoroidalne bolesti. Unutrašnji hemoroidi se pojavljuju unutar analnog kanala. Kada su manje izraženi ne mogu se videti ili napipati spolja. U većini slučajeva ne zahtevaju hirurško lečenje.Spoljašnji hemoroidi se pojavljuju ispod kože na samom početku analnog kanala. Za razliku od unutrašnjih hemoroida mogu biti izuzetno bolni prilikom defekacije. Hemoroidalna bolest predstavlja proširene ili upaljene vene u završnom delu debelog creva i oko anusa. U zavisnosti od stepena uznapredovalosti bolesti, upala unutrašnjih hemoroida se klasifikuje u četiri stepena.
Trokserutin je aktivna supstanca leka Avaricon®. Trokserutin pripada grupi lekova koja se naziva sredstva za stabilizaciju kapilara. Koristi se u lečenju simptoma hronične venske insuficijencije (HVI) (umorne, teške, otečene, bolne noge, grčevi, utrnulost, i „nemirne“ noge) kao i akutnog hemoroidalnog sindroma. Trokserutin takođe deluje na najmanje krvne sudove (kapilare) smanjujući propuštanje vode i drugih supstanci kroz zid. Kod pacijenata sa proširenim venama i drugim oboljenjima vena na nogama, ovi mali krvni sudovi imaju veliku propustljivost što izaziva oticanje članaka. Trokserutin smanjuje ovo oticanje i olakšava opšte simptome kao što su bolne, umorne, teške noge i grčevi. Preporučljivo je da takvi pacijenti nose elastične zavoje (npr. kompresivne čarape). Kod hemoroida, trokserutin smanjuje otok oko anusa i olakšati simptome kao što su bol, svrab i krvarenje.
Terapija proširenih vena može biti:
- konzervativna,
- sklero-kompresivna (injekciona)
- hirurška
Lečenje varikoziteta je teško i praćeno je značajnom pojavom ponovnih proširenja odnosno recidiva. Recidivantni variksi mogu biti pravi (ponovna pojava prethodno odstranjenih variksa) ili lažni (pojava variksa van zone lečenja). Učestalost ponovne pojave variksa zavisi od vrste lečenja (konzervativno lečenje je najčešće praćeno naknadnim variksima, a hirurški metodi su praćeni nešto manjim procentom naknadnih rekurentnih variksa), sprovođenja preventivnih mera (elastična bandaža i izbegavanja statičkog opterećenja nogu, značajno sprečava pojavu naknadnih variksa).
Slično deluje i izbegavanje drugih faktora rizika (redukcija telesne težine, aktiviranje mišićne venske pumpe, itd.). Tip preduzetih terapijskih postupaka je diktiran stepenom uznapredovalosti venskog zastoja, tj. kliničkim stadijumom oboljenja.
U prvom stadijumu se ne preporučuje ni hirurško, ni sklerozantno lečenje, a upotreba medikamenata je dozvoljena (lokalno – masti) sa povremenom upotrebom antiagregacione terapije i venotonika, kao što je lek Avaricon®. U ovoj fazi, efikasno je i sprovođenje preventivnih mera (upotreba elastičnih zavoja ili čarapa, aktiviranje venske pumpe, izbegavanje dugotrajnijeg pasivnog stajanja i drugih faktora rizika).
U drugom stadijumu potrebno je nastaviti sa primenom elastične bandaže i opisanih preventivnih mera uz upotrebu venotonika (Avaricon®) i antiagregacionih medikamenata. Savetuje se i primena sklerozantne terapije.
Treći i četvrti klinički stadijum zahtevaju lečenje operativnim postupcima (ekstirpacija – vađenje variksa, sa ili bez delimičnog ili kompletnog odstranjenja glavnih površinskih venskih stabala, insuficijentnih komunikantnih – perforantnih vena, a ponekad su potrebne i hirurške intervencije na dubokim venama). Takođe, postoperativno se može nastaviti sa primenom antiagregacione terapije i venotonika, kao što je lek Avaricon®.
Pokazano je da se najbolji efekti terapije dobijaju istovremenom upotrebom preparata sa sistemskim dejstvom na zid krvnog suda (Avaricon® caps) i lokalnim dejstvom na mestu promene (krem i gel sa efektom hlađenja za vene, a hemor krem i vlažne maramice za hemoroide).