Utisept

Utisept je uroantiseptik prirodnog porekla koji se može koristiti u tretmanu akutnih i ponavljanih urinarnih infekcija. Može se koristiti uz preporučenu antibiotsku terapiju, samostalno u tretmanu UTI ili preventivno za sprečavanje recidiva. Bezbedan je za dužu upotrebu i već 15 godina je prisutan na tržištu Srbije.

Preparat sadrži patentirani biljni ekstrakt Ellirose™, dobijen iz cveta hibiskusa i predstavlja inovativno rešenje namenjeno za urinarni trakt. 1 caps  predstavlja ekvivalent 40 šolja najkvalitetnijeg čaja od hibiskusa

Aktivnost preparata se zasniva na delovanju komponenata ekstrakta i njegovih metabolita koji se posle uzimanja preparata eliminišu putem urinarnog trakta.

Poboljšanje subjektivnih simptoma može se očekivati unutar prva 24h od primene. Pošto je najveći problem kod urinarnih infekcija činjanica da se veoma često ponavljaju, bitna osobina preparate Utisept® je da smanjuje njihovu incidencu za 77%.

Urinarne infekcije spadaju u veoma česte zdravstvene tegobe, koje remete i ograničavaju svakodnevne aktivnosti, a samim tim negativno utiču i na kvalitet života. Posle repiratornih, to su najčešće infekcije koje se javljaju kod ljudi.

Mogu se javiti kod osoba svih starosnih dobi i kod oba pola, s tim što su tokom života žene više podložne ovim infekcijama zbog kraće mokraćne cevi, pa je prodor patogenih organizama u urinarni sistem češći i to uglavnom iz debelog creva zbog bliskosti analnog i urinarnog otvora kod žena.

Urinarne infekcije najčešće su rezultat prekomernog razmnožavanja bakterija, koje mogu zahvatiti gornji urinarni trakt (bubrege) i donji urinarni trakt (bešiku, mokraćne kanale, kao i prostatu i testise kod muškaraca). Najčešće infekcije su cistitis (infekcija mokraćne bešike) i uretritis (upala mokraćnih kanala), dok je ređa pojava upala bubrega, tj. pijelonefritis. Da bi se utvrdilo njihovo postojanje i uspešno lečilo, testiranje na bakterije u urinu predstavlja najrelevantniji metod za otkrivanje infekcija urinarnog sistema. 

Neki od najčešćih uzročnika infekcije urinarnog trakta su:

Bakterije – obično potiču iz debelog creva, ređe iz spoljnje sredine. Najčešći uzročnici su pripadnici porodice Enterobacteriaceae:

Escherichia coli – uzročnik je 80% infekcija urinarnog takta,

Proteus mirabilis – luči enzim koji menja kiselost urina,

Klebsiella pneumoniae, ostale bakterije – stafilokoke (Staphylococcus spp.), streptokoke (Streptococcus spp.), enterokoke (Enterococcus spp.), bakterije iz porodice mikoplazmi: Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis

Virusi – adenovirusi mogu izazvatihemoragični cistitis (upalu bešike) kod imunokompromitovanih pacijenata i dece.

Kvasnice – kandida (Candida albicans) – retko se izoluje kao uzrok infekcije urinarnog trakta, najčešće kod imunokompromitovanih pacijenata i dijabetičara i osoba na dugotrajnoj antibiotskoj terapiji.

Prisustvo bola i peckanja prilikom mokrenja; učestalo mokrenje; nagon za mokrenjem bez pojave urina ili samo uz izmokravanje par kapljica; bol u genitalnoj regiji ili donjem delu trbuha; promena u boji urina – taman, mutan urin, uz moguće prisustvo jačeg, neprijatnog mirisa; krv u urinu (tragovi, ugrušci).

U težim oblicima infekcije, može biti prisutna i povišena temperatura uz groznicu i bolove u krstima.

Prevencija urinarnih infekcija može se postići:

  • Unosom dovoljne količine tečnosti u vidu vode i nezaslađenih čajeva (2-3 l dnevno) jer to ispira mokraćne puteve i sprečava vezivanje bakterija E. Coli na sluzokožu zida mokraćnih kanala
  • Redovno održavanje higijene intimne regije
  • Izbegavanje iritirajućih kupki za intimnu regiju
  • Pravilno brisanje nakon velike nužde, kako bi se sprečilo prenošenje mikroorganizama prema mokraćnom kanalu
  • Nošenje pamučnog donjeg veša
  • Upoteba zaštite (kondoma) tokom seksualnog odnosa
  • Pražnjenje bešike pre i posle seksualnog odnosa itd.

 

Ukoliko lekar dijagnostifikuje urinarnu infekciju, biće propisana i odgovarajuća terapija, antibiotik ili uroantispetik, kao što je Utisept®.

Primena utisepta moguća je samostalno u terapiji urinarne infekcije, u kombinaciji sa antibiotikom, ali i u prevenciji ponovnog recidiva infekcije tokom perioda bez izraženih simptoma.