Ciste i miomi – u redovnom stanju i menopauzi

Ciste i miomi su dva od najčešćih problema sa kojima se suočavaju žene. Ciste su male vrećice ispunjene tečnošću, koje se formiraju u jajnicima, dok su miomi benigni tumori, koji se formiraju u mišićnom zidu materice. Iako su oba stanja česta, mnoge žene ne znaju kako se one razlikuju, kako se dijagnostikuju i kako se mogu tretirati. U ovom tekstu ćemo detaljnije razmotriti ove probleme i kako se oni manifestuju u različitim fazama života, uključujući i menopauzu.

Šta su ciste?

Ciste su jedan od najčešćih ginekoloških problema sa kojima se suočavaju žene. One se javljaju kada se u jajniku formira mala vrećica ispunjena tečnošću. Ove ciste su obično bezopasne i nestaju same od sebe. Međutim, postoje i druge vrste cista koje mogu uzrokovati probleme. Na primer, endometrioidne ciste se formiraju kada se tkivo endometrioze nalazi izvan materice i može dovesti do jake boli i nelagodnosti.

Simptomi cista jajnika mogu uključivati ​​bol u karlici, nelagodu tokom seksa i nepravilne menstrualne cikluse. Ako se cista razbije, može doći do jakih bolova i krvarenja.

U većini slučajeva, ciste nestaju same od sebe, ali u nekim slučajevima mogu biti potrebni lekarski tretmani. Na primer, lekovi protiv bolova se mogu koristiti za ublažavanje bolova, dok se hormonska terapija može koristiti za sprečavanje formiranja novih cista. U retkim slučajevima, operacija može biti potrebna za uklanjanje ciste.

Ako osetite bilo kakve simptome povezane sa cistama jajnika, važno je da se obratite svom ginekologu. Vaš ginekolog će vam pomoći da dijagnostikujete problem i pruži vam odgovarajući tretman. Uz pravovremenu dijagnozu i tretman, većina žena može uspešno upravljati cistama jajnika i nastaviti sa svojim normalnim životom.

A šta su miomi?

Miomi su benigni tumori koji se formiraju u mišićnom sloju materice kod žena. Ovi tumori su česti, a veličina i broj mioma mogu varirati od žene do žene. Mogu izazvati razne simptome, uključujući bolove u karlici, bolne menstruacije, obilne menstruacije, bol tokom seksa i učestalo mokrenje. U nekim slučajevima, miomi mogu dovesti do neplodnosti.

Uzroci mioma nisu tačno poznati, ali se zna da su hormoni, pre svega estrogen, uključeni u njihov razvoj i rast. Zato se miomi obično formiraju u periodu reproduktivnog doba žene, kada se nivo estrogena u organizmu menja.

U zavisnosti od veličine, broja i simptoma, lečenje mioma može biti različito. U nekim slučajevima, miomi ne zahtevaju nikakvo lečenje, ali ako uzrokuju simptome, mogu se tretirati lekovima protiv bolova ili hormonskom terapijom. U težim slučajevima, operacija može biti potrebna za uklanjanje mioma ili čak celokupne materice.

Kao i u slučaju cisti, tako i Ako osetite bilo kakve simptome povezane sa miomima, važno je da se obratite svom ginekologu. Vaš ginekolog će vam pomoći da dijagnostikujete problem i pruži vam odgovarajući tretman. Uz pravovremenu dijagnozu i tretman, većina žena može uspešno upravljati miomima i nastaviti sa svojim normalnim životom.

Kada nastupi menopauza

Kada su u pitanju ciste i miomi, menopauza može značajno uticati na ove ginekološke probleme. U većini slučajeva, ciste i miomi koji su prisutni pre menopauze će se smanjiti ili nestati tokom menopauze, jer se proizvodnja hormona, pre svega estrogena, smanjuje.

Međutim, u nekim slučajevima, ciste i miomi mogu i dalje ostati prisutni tokom menopauze. Ciste jajnika, na primer, mogu biti uzrokovane hormonskim neravnotežama koje mogu nastati tokom menopauze. U ovim slučajevima, ciste se obično tretiraju hormonskom terapijom ili operacijom, u zavisnosti od veličine i simptoma. Takođe, ciste koje se jave u menopauzi i mogu biti znak nečeg ozbiljnijeg. Na primer, ciste koje se formiraju u kasnim godinama, a koje sadrže tečnost i čvrste materijale, mogu biti kancerogene. Zbog toga je važno da se bilo kakve ciste koje se pojave u menopauzi dijagnostikuju od strane lekara.

S druge strane, miomi se obično smanjuju tokom menopauze, ali mogu i dalje ostati prisutni, što može dovesti do različitih simptoma kao što su bol, pritisak ili nelagodnost u karlici. Ako se pojave simptomi, miomi se mogu tretirati lekovima, hormonskom terapijom ili operacijom.

Uz pravilno praćenje i lečenje, većina žena može uspešno upravljati cistama i miomima u menopauzi. Važno je da se redovno javljate ginekologu kako biste pratili svoje zdravlje i bili sigurni da nema problema sa vašim reproduktivnim sistemom.

Podeli ovaj članak

Kako još možeš da brineš o sebi