Održavanje dobrog zdravlja je od vitalne važnosti za svakog pojedinca, a sistemski pregledi mogu biti ključni u ranom otkrivanju i prevenciji različitih zdravstvenih problema. Sistemski pregledi su sveobuhvatni medicinski pregledi koji se obično sprovode kod odraslih osoba radi procene opšteg zdravstvenog stanja i identifikacije eventualnih zdravstvenih problema. Postoje različite procedure sistemskih pregleda koje se preporučuju za muškarce i žene, a takođe se mogu razlikovati u zavisnosti od godina starosti, zdravstvenog stanja i istorije bolesti pacijenta. U ovom članku ćemo razmotriti koji su to sistemski pregledi koji se preporučuju za muškarce i žene, kada i koliko često bi trebalo da se sprovode, kao i neke druge bitne informacije koje bi svaki pojedinac trebalo da zna kako bi održavao dobro zdravlje. Preporučene procedure sistemskih pregleda se mogu razlikovati između muškaraca i žena, ali takođe mogu varirati i u zavisnosti od godina starosti, zdravstvenog stanja i istorije bolesti pacijenta.
Sistemski pregledi kod muškaraca
Jedan od prvih pregleda koji bi muškarci trebalo da sprovedu je pregled kod lekara opšte prakse. Ovaj pregled obično uključuje procenu opšteg zdravstvenog stanja, merenje krvnog pritiska, pregled srca i pluća, kao i pregled prostate. Ovaj pregled bi trebalo da se sprovodi najmanje jednom godišnje, posebno za muškarce starije od 50 godina, kako bi se otkrili eventualni problemi u ranom stadijumu.
Osim pregleda kod lekara opšte prakse, muškarci bi takođe trebalo da sprovode i određene specijalističke preglede. Testiranje raka prostate bi trebalo da se sprovodi najmanje jednom godišnje nakon 50. godine, a ranije ako postoji istorija raka prostate u porodici. Testiranje nivoa testosterona se obično sprovodi ako se sumnja na hormonske probleme ili problem sa plodnošću.
Takođe bi trebalo sprovoditi i druge testove zavisno od godina starosti i drugih faktora rizika, kao što su testiranje holesterola, testiranje za dijabetes, za srčane bolesti, kao i testiranje na osteoporozu za muškarce starije od 70 godina.
U svakom slučaju, važno je da se muškarci pridržavaju plana pregleda koje je odredio njihov lekar, jer je to ključno za rano otkrivanje potencijalnih zdravstvenih problema i efikasno njihovo lečenje.
Sistemski pregledi kod žena
Za žene takođe postoje određeni sistemski pregledi koje bi trebalo sprovoditi radi održavanja dobrog zdravlja i ranog otkrivanja potencijalnih zdravstvenih problema.
Jedan od najvažnijih pregleda koje žene treba da sprovode je godišnji pregled kod ginekologa. Ovaj pregled obično uključuje pregled grlića materice, dojki i jajnika, a takođe se mogu sprovoditi i testovi za rak grlića materice, kao i testovi za seksualno prenosive infekcije. Ovaj pregled bi trebalo da se sprovodi najmanje jednom godišnje, posebno za žene u reproduktivnom dobu, kako bi se otkrili eventualni problemi u ranom stadijumu.
Osim pregleda kod ginekologa, žene bi trebalo da sprovode i određene specijalističke preglede. Testiranje dojki bi trebalo da se sprovodi najmanje jednom godišnje nakon 40. godine, a ranije ako postoji istorija raka dojke u porodici. Testiranje nivoa hormona štitne žlezde bi trebalo da se sprovodi ako se sumnja na probleme sa štitnom žlezdom koji se često javljaju upravo kod žena.
Za žene, kao i za muškarce važno je sprovoditi i druge testove zavisno od godina starosti i drugih faktora rizika, kao što su testiranje holesterola, testiranje za dijabetes, za srčane bolesti, kao i testiranje na osteoporozu za žene starije od 65 godina.
Kao i za muškarce, važno je da se žene pridržavaju plana pregleda koje je odredio njihov lekar, jer je to ključno za rano otkrivanje potencijalnih zdravstvenih problema i efikasno njihovo lečenje. Redovno sprovođenje sistema pregleda može pomoći u očuvanju zdravlja, a takođe može poboljšati šanse za uspešno lečenje u slučaju bolesti.
Uopšteno govoreći, odrasli ljudi bi trebalo da sprovode sistemski pregled jednom godišnje, osim ako njihov zdravstveni radnik ne preporuči drugačije, na osnovu njihove starosti, istorije bolesti ili drugih faktora. Važno je istaći da svaki pojedinac ima jedinstvene zdravstvene potrebe i da bi trebalo da sarađuje sa svojim lekarom kako bi se odredio plan pregleda koji najbolje odgovara njegovim potrebama. Redovno sprovođenje sistemskih pregleda može pomoći u očuvanju zdravlja i efikasnoj prevenciji i lečenju bolesti! To može pomoći u održavanju kvaliteta života i sprečavanju bolesti koje mogu ograničiti sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti.
Na kraju, briga o sebi kroz redovne sistematske preglede može omogućiti duži i zdraviji život. Redovnim praćenjem zdravlja možete otkriti probleme u ranoj fazi i smanjiti rizik od razvoja ozbiljnih zdravstvenih problema. Dakle, važno je brinuti o sebi kroz redovne sistematske preglede i voditi računa o svom zdravlju kako bismo mogli da živimo srećan i zdrav život.